Sidstminuts-scoringer reddede både U19 og U17

U19: FC Helsingør - Næsby BK 2-1 | U17: FC Helsingør - Næsby BK 2-2

Gustav Johansen scorede begge mål da U19 besejrede Næsby Boldklub med en overtidsscoring. Foto: Claus Birch.

Der var spænding og dramatik til sidste minut, da FC Helsingørs U19 og U17 hold var i aktion søndag mod Næsby Boldklub. Gustav Johansen og Victor Drejer tog helterollerne, begge med mål der reddede deres hold i slutminutterne.

Operaen er som bekendt ikke forbi, før den fede dame har sunget. En melodi spillerne fra Næsby Boldklub næppe har nynnet med på i spillerbussen hjem til Fyn, idet både FCH Akademiets U19 og U17 hold scorede afgørende mål i dommerens tillægstid.

FCH U19 havde for første gang i denne sæson Frederik Enggaard på mål, hvilket betød at Eliot Guindy efter seks kampe måtte tage en tur på bænken. Cheftræner Karl Emil Larsen måtte desuden se bort fra en karantæneramt Oliver Falk Juul-Jensen, der blev udvist sidste weekend mod Kolding IF. Til gengæld var Simon Møller i truppen for første gang, siden sommerens ankomst fra SfB-Oure.

De lyseblå bragte sig foran midt i første halvleg på mål Gustav Johansen, der både stod for et flot forarbejde og efterfølgende sparkede bolden i kassen, efter en returbold i feltet.

Bare fem minutter senere fik Næsby BK dog udlignet på et selvmål af Frederik Simonsen og generelt ramte FCH ikke helt niveauet i de første 45 minutter.

Det blev bedre efter pausen, hvor offensiven med Noah Williams, David Gideon og William Valeur fik kreeret en del flere chancer. Alligevel skulle man helt hen i dommerens overtid før det forløsende mål faldt.

Noah Williams slog et frispark ind i feltet, som David Gideon headede på overliggeren. Her var Gustav Johansen hurtig over returbolden, og fik prikket bolden i kassen.

– I første halvleg var vi ikke dygtige nok med bolden. Vi spillede os heldigvis lidt op i anden halvleg, og kom med en højere intensitet i presspillet, fastslog cheftræner Karl Emil Larsen.

– Vi er glade for sejren, og drengene viste en god indstilling ved at blive ved med at presse på og jagte de 3 point frem til det sidste. Det gav heldigvis pote, tilføjede FCH-træneren.

Med sejren avancerede FCH til 4. pladsen inden turen næste weekend går til Fyn og en kamp mod bundholdet SfB-Oure.

U19 Divisionen, søndag d. 28. september 2025
FC Helsingør U19 – Næsby Boldklub U19
2-1 (1-1).
1-0 Gustav Johansen (21)
1-1 Frederik Simonsen (26, selvmål)
2-1 Gustav Johansen (90)

Du kan se alle U19 holdets kampe her. Oversigten opdateres løbende gennem sæsonen.

 

Også U17-holdet slog til i sidste minut, hvilket dog kun rakte til 2-2 og et enkelt point.

Diaco Rahdar bragte ellers FCH foran midt i første halvleg med sin femte sæsonscoring, efter forarbejde af Alfred Johansen. En føring der holdt til pausen, men ikke meget længere!

Knap var anden halvleg kommet i gang før Malthe Bramsen udlignede for fynboerne og det lignede et FCH-nederlag da Mads Hodal bragte Næsby foran med 6 minutter tilbage.

Men de lyseblå gav ikke op. Indskiftede Angus Muller fejrede sin første optræden på U17-holdet, da han to minutter inde i overtiden leverede assisten til Victor Drejer, der udlignede til 2-2 med sit første sæsonmål.

U17-holdet har fortsat spillet et par kampe færre end de øvrige hold og må tage til takke med en 10. plads, inden de søndag også drager til Oure.

U17 Divisionen, søndag d. 28. september 2025
FC Helsingør U17 – Næsby Boldklub U17
2-2 (1-0).
1-0 Diaco Rahdar (23)
1-1 Malthe Bramsen  (45)
1-2 Mads Hodal (84)
2-2 Victor Drejer (90)

Du kan se alle U17 holdets kampe her. Oversigten opdateres løbende gennem sæsonen.