
Endnu tre navne kan tilføjes til listen over spillere, der har forladt FC Helsingør i sommerpausen. Klubben bekræfter at anfører Mikkel Knudsen, målmand Mikkel Markdal og den unge angriber Noah Jakobsen, alle er taget videre i karrieren.
De tre spillere har ikke deltaget i sommerens pre-season træning og nu ligger det altså fast, at de har trukket den lyseblå trøje over hovedet for sidste gang. Alle havde kontrakt frem til sommeren 2027, men har enten fået ophævet deres aftaler eller valgt at benytte en klausul i forhold til nedrykning.
Mest markant er naturligvis afskeden med anfører Mikkel Knudsen, der har været en samlende figur både på og udenfor banen i nogle turbulente år.
Knudsen blev hentet til FC Helsingør i august 2021 af sportschef Brian Gellert og nåede at repræsentere klubben tre sæsoner i NordicBet Ligaen, indtil nedrykningen i sommeren 2024. Det blev også startskuddet til en hård periode for FCH, der nu to år senere tager hul på livet i den fjerdebedste række. Det bliver så uden den store forsvarsgeneral, der siden foråret 2025 også har båret anførerbindet fast.
Dimitri Kassekar (til CD Ebro, Spanien)
Ameth Diouf
Cheikh Ibra Diouf
Maksymilian Boruc
Tobias Augustinus-Jensen (til Kolding IF)
Emil Morgan (til Brøndby IF)
Hjalte Petersen
Jonas Gemmer
Aksel Jørgensen (tilbage til Lyngby BK, lejeaftale)
Charles Divialle (til US Concarneau, Frankrig)
Daniel Arrocha
Jagvir Singh
Casper Holmelund (til VPS, Finland)
Sebastian Slettegaard (til Skála ÍF, Færøerne)
Mikkel Knudsen
Mikkel Markdal
Noah Jakobsen
I en omskiftelig tid – ikke mindst udenfor banen – har Mikkel Knudsen været en af klubbens få rutinerede kulturbærere. Han nåede ikke milepælen på 150 kampe – de sidste tre i foråret blev han siddende på bænken. Så nålen stoppede ved de 147 kampe, hvor det blev til 10 scoringer undervejs af Knudsen, der både mestrede det centrale forsvar og højre back positionen.
Den nu 33-årige fynbo spillede ungdomsfodbold i B.1913 og OB, og har også været forbi Middelfart, Næsby, FC Fredericia og Viborg FF inden han kom til FC Helsingør. Der er endnu ingen oplysninger om, hvor kaptajnen fortsætter karrieren.
Også afsked med Markdal og Jakobsen
Foruden Knudsen ligger det nu fast, at de to unge Mikkel Markdal og Noah Jakobsen også er væk.
Den 20-årige keeper Mikkel Markdal kom til FCH fra PSV Eindhovens akademi sidste sommer, men har haft svært ved at tilkæmpe sig spilletid overfor polske Maksymilian Boruc og nåede blot 5 kampe for FCH. Den tidligere U16- og U17-landsholdskeeper har en fortid i AGF og skal givet ud og finde en klub, hvor det kan blive til mere spilletid.
Også den jævnaldrende angriber Noah Jakobsen har haft en svær første sæson i FC Helsingør, siden skiftet fra Brøndby IFs Masterclass i september sidste år. Forwarden fik 17 kampe, heraf blot 2 fra start og de mange indskiftninger bidrog ikke med mål.