Danmarksserien, (pulje 1), nr. 5

Dato H/UModstanderRes.PauseTilsk.Målscorere
Aug.5HVirum-Sorgenfri Boldklub0-1(0-0)222
11UFC København (II)2-1 (1-0)101Mads Olsen (43), Svande Bernstein (52)
  18UGladsaxe-Hero0-3(0-1)100
21HLyngby FC (II)1-5(1-3)133Mads Olsen (9)
  26HHerlev IF3-1(1-0)156Heine Andersen (23), Søren Schaarup (54), Andreas Bak (83)
Sep.1UVanløse IF0-3(0-2)184
9UNykøbing Falster Alliancen1-0(0-0)586Svande Bernstein (48)
  16HVedbæk Boldklub1-1(0-0)190Søren Schaarup (85)
  22UFB0-0(0-0)75
30HHvidovre IF (II)5-1(3-1)145Mads Olsen (12,43), Birol Citirikkaya (23st), Robert Buzejka (79), Benno Michelsen (87)
Okt.6ULundtofte Boldklub5-0(2-0)63Birol Citirikkaya (3, 51), Gabe Provenza (7), Mads Olsen (65, 70)
  14HAB (II)1-0(0-0)167Mads Olsen (87)
  20UHillerød GI0-3(0-1)170
28HNivå-Kokkedal FK2-2(2-2)299Christian Sachse (6), Mads Olsen (12)
Nov.3UDøllefjelde-Musse IF1-2(1-2)160Andreas Bak (11)
Mar.28HVanløse IF1-1(0-0)235Gabe Provenza (85st)
Apr.1UHerlev IF2-1 (0-1)237Birol Citirikkaya (67), Mads Olsen (79)
  7HGladsaxe-Hero3-2(1-2)263Robert Buzejka (40,87), Christian Sachse (84)
  13ULyngby Boldklub (II)*2-0(1-0)60Robert Buzejka (20), Johan Carlsgart (82)
  21HFC København (II)0-0(0-0)336
27UVirum-Sorgenfri Boldklub2-2(1-0)75Andreas Bak (30), Christian Sachse (47)
  30HDøllefjelde-Musse IF2-0(0-0)152Danny Andersen (51, 63)
Maj8UNivå-Kokkedal FK1-6(1-2)200Robert Buzejka (9)
  12HHillerød GI1-0(1-0)178Svande Bernstein (15)
  20UAB (II)2-5(1-2)100Søren Schaarup (9), Christian Sachse (49)
  26HLundtofte Boldklub1-0(1-0)164Robert Buzejka (26)
  29HBK Avarta
(LP.Indl. 4.rd)
2-1**(1-0)90Christian Sachse (38), Andreas Bak (104)
Juni1UHvidovre IF (II)2-1 (1-0)100Andreas Bak (8), Danny Andersen (87)
  5HFB3-2(1-0)125Andreas Bak (38,79), Robert Buzejka (69)
  8UVedbæk Boldklub0-1(0-0)60
  11 HRoskilde Boldklub 
(LP Indl. 5.rd)
0-1(0-0)55 
15HNykøbing Falster Alliancen1-6(0-1)65Robert Buzejka (53)

Klubber mærket med (II) er 2.hold.
* Lyngby Boldklub erstattede konkursramte Lyngby FC.
** Efter forlænget spilletid. Ordinær kamp 1-1.
LP = DBU’s Landspokalturnering (Dong Cup)

Manager/Træner: Flemming Pedersen
Assistenttræner: Henrik Pedersen
Holdledere: Egon Jørgensen og Peter Christiansen

Anfører: Nicolai Ahrens
Viceanfører: Michael Skjold Hansen

Målscorere (47 mål): Mads Olsen 9, Robert Buzejka 8, Andreas Bak 7, Christian Sachse 5, Birol Citirikkaya 4 (1 straffe), Svande Bernstein 3, Søren Schaarup 3, Danny Andersen 3, Gabe Provenza 2 (1 straffe), Heine Andersen 1, Benno Michelsen 1, Johan Carlsgart 1.

Benyttede spillere (31): Michael Skjold Hansen 32, Robert Buzejka 32, Nicolai Ahrens 31, Gabe Provenza 30, Søren Schaarup 28, Birol Citirikkaya 29, Mads Olsen 28, Andreas Bak 28, Christian Sachse 27, Daniel Husen 26, Frederik Hilker 20, Svande Bernstein 20, Heine Andersen 18, Flemming Frandsen 17, Danny Andersen 13, Johan Carlsgarth 11, Benno Michelsen 6, Torben Præst 6, Lars Holm 5, Stefan Ellehammer 4, Nicolai Hansen 3, Christian Ebbesen 3, Nicklas Eggert 3, Benjamin Waldrum 2, Brian Madsen 2, Deniz Izzet 2, Christian Ekstrand 1, Tobias Thomsen 1, Christian Buhl 1, Daniel Simonsen 1, Rasmus Madsen 1.

Debutanter (9): Søren Schaarup, Svande Bernstein, Gabe Provenza, Benjamin Waldrum, Flemming Frandsen, Nicklas Eggert, Johan Carlsgart, Deniz Izzet, Rasmus Madsen.

Udvisninger (4): Stefan Ellehammer 1, Mads Olsen 1, Søren Schaarup 1, Christian Sachse 1.