FC Helsingør – FA 2000 3-0

Træningskamp, 11. juli 2026 på Helsingør Stadion

Prøvespilleren Yohji Koré var iskold i sommervarmen da han bragte FCH på 1-0 mod FA 2000. Foto: Claus Birch.

Et new-look FC Helsingør-hold tog en overbevisende 3-0 sejr over FA 2000 i sommerens første testkamp. Med udgangspunkt i en kompakt defensiv, stod prøvespillerne Yohji Koré og Jacob Søndergaard samt Frederik V. Kristensen for scoringerne.

Der var lagt op til navneleg i den helt store stil, da FC Helsingør gik på banen til lørdagens 12-forestilling.  Med 4 af sommerens nye spillere og 6 prøvespillere var halvdelen af truppen trukket i FCH-trøjen for første gang og i startelleveren var kun tre gengangere fra foråret…..

Overfor dem stod det nyoprykkede 2. divisionshold fra FA 2000, der også var i kamp for første gang denne sommer og mødte op med tre tidligere FCH-spillere i truppen, i skikkelse af Lucas Lodberg, Donart Bedjeti og Daniel Issa Amtrup.

Cheftræner René Skovdahl har proklameret at der skal startes på en frisk, og dét må man sige at både træner og klub har efterlevet. Udover de tretten spillere der allerede er annonceret som værende ex-FCH’ere denne sommer, så lyder rygterne at også målmand Mikkel Markdal og anfører Mikkel Knudsen er på jagt efter en ny klubadresse.

De to var da også fraværende, ligesom en lille håndfuld med småskader og knubs sad over i dagens opgør.

Havde man frygtet lidt for sammenhængen på dette nydesignede FCH-hold, så blev det hurtigt gjort til skamme. Der var gode tegninger i spillet fremadrettet og det var meget lidt der slap igennem en robust defensiv, der endda havde to prøvespillere i aktion i højre back Malik El-Beltagi og stopperen Nichlas Vesterbæk.

Det blev dermed også en meget rolig dag i målet for nye Alexander Hasmark Jensen, der ikke havde mange indgreb i de 45 minutter han var på banen.

Energiske Mathias Kisum spillede en god første time på højre midt. Foto: Claus Birch.

Chancer havde FCH heller ikke mange af i første halvleg, men til gengæld var effektiviteten foran mål noget nær 100 %.

De lyseblå kom foran midt i halvlegen, da unge Sigurd Ulriksen stak dybt til prøvespilleren Yohji Koré. Den 20-årige franskmand gik direkte mod mål og afsluttede køligt forbi gæsternes keeper.

Koré udgjorde i første halvleg angrebsduoen med en anden prøvespiller, Jacob Søndergaard, der har en fortid på AaBs akademi. Og sidstnævnte gjorde også fint opmærksom på sig selv, da han bragte FCH på 2-0 lige inden pausen. Et indlæg fra Leonardo Owsianiak – også prøvespiller – i venstre side, fik han efter en retur løftet i nettet over en liggende FA 2000 keeper.

Pausestillingen kunne der ikke indvendes noget i mod. FCH var bedst på bolden og fik lukket fuldstændig af for de angreb gæsterne forsøgte sig med.

FCH sendte fra anden halvlegs start endnu en prøvespiller på banen, i skikkelse af den 20-årige angriber Lucas Borén fra Boldklubben Skjold. Også han fik lagt tryk på FA 2000 forsvaret og sluttede opgøret af med indskiftede Frederik V. Kristensen i front.

Ind i anden halvleg kom også Abdoulie Njai på højre midt og han stod måske for kampens detalje, da han fuldstændig satte sin mand i et eksplosivt ryk. Indlægget lå helt perfekt og foran mål kunne Frederik V. Kristensen kaste sig frem og sende bolden i nettet til 3-0.

Små ti minutter senere fik Lucas Borén en scoring annulleret for offside og i stedet for 4-0 var gæsterne tæt på en reducering. Unge Eliot Saaby Guindy leverede dog en flot redning på en flad afslutning fra Lucas Lodberg og tættere på kom Frederiksberg-klubben ikke.

Prøvespilleren Malik El-Beltagi startede på højre back. Foto: Claus Birch.

En helt igennem flot første testkamp for de lyseblå og tilfredshed hos cheftræner René Skovdahl, efter den første kamp i mere end en måned og med mange nye ansigter.
– I den første halvanden uge har vi udelukkende haft fokus på defensiven og de kommer da heller ikke frem til ret mange chancer i dag. Nu skal vi selvfølgelig også til at arbejde med det fremadrettede spil, for vi vil gerne være et hold med en spillestil, med højt tempo og meget boldbesiddelse, der river tilskuerne med.

Alle dagens prøvespillere har været i klubben en uge eller længere og fortsætter lidt endnu, fortæller Skovdahl.
– Nogle har vi mere eller mindre taget beslutning om og nogle skal vi lige se lidt mere på.

– Vi er jo ikke en klub der kan hente spillere ved at tilbyde en høj løn, så det er nogle andre parametre de skal byde ind på. Vi vil gerne have nogle, der kan se sig selv i det miljø og den spillestil vi tilbyder og på dén måde vil udvikles, til at blive bedre spillere. Det er i dét segment vi leder og det kan være en udenlandsk spiller, lige såvel som en dansk, siger FCH-træneren.

Han sender sit hold i kamp igen på søndag, når det gælder en test mod Næstved Boldklub på udebane i sydsjælland.

Matchfacts
Lørdag den 11. juli 2026 kl. 12 på Helsingør Stadion
FC Helsingør – FA 2000 (2. Division)
3-0 (2-0). Tilskuere: 100
1-0 Yohji Koré (24) Assist Sigurd Ulriksen
2-0 Jacob Søndergaard (44) Assist Leonardo Owsianiak
3-0 Frederik V. Kristensen (74) Assist Abdoulie Njai

FC Helsingør (4-4-2): Alexander Hasmark Jensen (46.: Eliot Saaby Guindy) – Malik El-Beltagi* (63.: Nikolaj Bagger), Mads-Emil Langberg (Anf) (63.: Frederik Simonsen), Nichlas Vesterbæk* (85.: Jacob Søndergaard*). Oliver Hald (46.: Elias Rørsted Christensen) – Mathias Kisum (63.: Abdoulie Njai), Sigurd Ulriksen (63.: Mathias Brems), Gustav Johansen (85.: Sigurd Ulriksen), Leonardo Owsianiak* (46.: Ramesh Delsouz) – Jacob Søndergaard* (63.: Frederik V. Kristensen), Yohji Koré* (46.: Lucas Borén*).
Cheftræner: René Skovdahl
*Prøvespillere

Dommer: Benjamin Emil Friis