
FC Helsingør må vente lidt endnu, på at kende modstanderen i pokalturneringens 2. runde. Aftenens lodtrækning magede det således, at FCH skal møde vinderen af opgøret mellem IF Føroyar og Hørsholm-Usserød IK, der først afvikles i næste uge.
Adskillige superligahold var med i bowlen, da der her til aften blev trukket lod til 2. runde i Betano Pokalen. Det var dog en modstander af lidt mere overkommelig kaliber, der blev trukket som FCHs kommende modstander.
Der er endda mulighed for noget af et lokalopgør, idet Hørsholm-Usserød IK må siges at være storfavoritter i deres 1. runde opgør mod serie 1 klubben IF Føroyar. En kamp der først afvikles på onsdag i næste uge.
FC Helsingør blev trukket først, hvilket betyder at hvis Hørsholm-Usserød IK bliver modstander, skal kampen spilles på Helsingør Stadion. Skulle IF Føroyar overraske og gå videre til 2. runde, skal opgøret mod FCH derimod spilles på serie 1 klubbens hjemmebane i Kløvermarken på Amager.
IF Føroyar vil være et helt nyt bekendtskab for FC Helsingør. Klubben er etableret af færøske tilflyttere, som et samlingspunkt for færinger omkring fodbold og håndbold i hovedstadsområdet.
Hørsholm-Usserød IK kender vi derimod en del til, ikke mindst fordi HUI også er modstander i årets 3. division og råder over flere tidligere FCH-spillere.
Kampene i 2. runde er programsat til uge 35 og for FCHs vedkommende bliver det sandsynligvis tirsdag den 25. august.