
Måneders frustrationer blev for en aften glemt, da FCH med 4-0 over Ishøj IF vandt sin første hjemmesejr i præcis seks måneder. Tre point som måske kan sparke gang i dén sejrsstime der er krævet i de sidste syv kampe.
Spillet er blevet bedre kamp for kamp og spillernes præstation har cheftræner René Skovdahl ikke været utilfreds med, siden han tog over for tre uger siden. Fredag aften fik FCH-træneren så også dét han sukkede allermest efter – en sejr, masser af mål og et clean sheet.
Beslutter man sig for at glasset er halvt fyldt, i stedet for halvt tomt, så har FCH nu kun tabt én af de fire kampe hvor Skovdahl har stået med ansvaret på sidelinjen.
Til det vigtige bundopgør mod Ishøj IF havde FCH fået Mathias Brems klar efter skade og venstrebacken var eneste ændring i startelleve i forhold til opgøret i Sundby Idrætspark.
Efter en start hvor begge mandskaber følte hinanden på tænderne, var det FCH der kom først ud af blokken. På en omstilling opfattede Abdoulie Njai hurtigt at Cheikh Ibra Diouf kom stormende på højre side og lagde et perfekt aflevering. Senegaleseren tog et par træk ind i feltet og udplacerede sikkert unge Benjamin Asare i Ishøj-målet. Det første mål i FCH-trøjen for angriberen, der fik spilletilladelse til forårssæsonen og en scoring lige til lærebogen
Præcis den start som FCH havde drømt om, men desværre blev rebet ikke strammet om gæsterne. I stedet måtte Maksymilian Boruc hive en fodparade frem, da det tidligere FC Midtjylland-talent Mahdi Babaiasl afsluttede fra klods hold.
En vigtig redning af polakken for omkring den halve time kom FCH på 2-0. Igen var Abdoulie Njai opmand til målet, da han smed en perfekt aflevering ind i hovedet på Casper Holmelund. Forinden havde Tobias Augustinus-Jensen testet Benjamin Asare med et langskud og i det hele taget havde FCH lidt mere at byde på end gæsterne, der har fået en træg start på 2026.
Ishøj satte undervejs den tidligere FCH’er Hjalte Tarp på banen, men midtbanespilleren kunne ikke ændre slagets gang, selv gæsterne kom godt ud til de sidste 45 minutter.
Det var nemlig de lyseblå der var mest træfsikre denne smukke fredag aften. Godt nok hamrede Tobias Augustinus-Jensen bolden på overliggeren efter en lille times spil, men minuttet efter var han på spil igen. Denne gang med en flot pasning til Casper Holmelund, der scorede sit andet mål og sæsonens fjerde. Han er nu topscorer i FC Helsingør!.
Tobias Augustinus-Jensen har længe jagtet en scoring – faktisk siden den meriterende sejr over AB i august. Dén kom så endelig i aften, da Holmelund sagde tak for hjælpen og satte den tidligere OB’er op til 4-0 målet.
Mod slutningen af opgøret måtte gæsterne ganske kuriøst sætte 41-årige Jean-Claude Bozga på banen. Forsvarsspilleren er forlængst gået på fodboldpension og er nu assistenttræner i “kongeklubben”. Skader og sygdom i truppen betød at Bozga blev skrevet på holdkortet før opgøret i Helsingør og altså endda fik godt ti minutter i kampen.
Med sejren – og Skives nederlag til Fremad Amager – er der nu syv point op til redning for FCH, med syv kampe tilbage.
– Vi lykkedes med at være skarpe i felterne, og det pyntede en hel del. Vi får scoret fire flotte mål, og det var dejligt, men når vi kigger ud over, at vi vandt, så er jeg mest glad for, at vi holdt nullet. Det siger noget om, hvor vi er mentalt, fastslog René Skovdahl til Helsingør Dagblad efter kampen.
FC Helsingør skal i aktion igen på lørdag, når det gælder endnu en skæbnekamp, på udebane mod Brabrand IF. Et opgør hvor FCH i allerhøjeste grad har revanche til gode, efter det forsmædelige 1-4 nederlag for en måned siden.
Matchfacts
2. Division, fredag den 24. april 2026 kl. 18.30 på Helsingør Stadion
FC Helsingør – Ishøj IF
4-0 (2-0). Tilskuere: 332
1-0 Cheikh Ibra Diouf (10) Assist Abdoulie Njai
2-0 Casper Holmelund (33) Abdoulie Njai
3-0 Casper Holmelund (59) Assist Tobias Augustinus-Jensen
4-0 Tobias Augustinus-Jensen (80) Assist Casper Holmelund
FC Helsingør (4-4-2): Maksymilian Boruc – Mikkel Knudsen (Anf), Mads-Emil Langberg, Daniel Arrocha, Mathias Brems (87.: Nikolaj Bagger) – Abdoulie Njai, Aksel Jørgensen (76.: Jonas Gemmer), Frederik Winding, Tobias Augustinus-Jensen (87.: Tobias Nielsen) – Cheikh Ibra Diouf, Casper Holmelund (87.: Noah Jakobsen).
Ikke benyttet: Hjalte Petersen (M), Sebastian Slettegaard, Frederik V. Kristensen, Ameth Diouf, Gustav Johansen.
Cheftræner: René Skovdahl
Ishøj IF (4-4-2): Benjamin Asare – Frederik Munck (81.: Yaw Kyei), Rasmus Lynder, Kristoffer Andersen, Carl Cordua – Mohamed Azaquoun (Anf), Tobias Pedersen, Sebastian Brodersen (38.: Hjalte Tarp), Josef Moussa (81.: Jean-Claude Bozga) – Mahdi Babaiasl (38.: Sebastian Escobar), Ibrahim Nur (81.: Alexander Jolin).
Ikke benyttet: Alfred Maslen (M), Aiham Al Nasser, Benjamin Göddert, Noah Ellegaard.
Cheftræner: Kenneth Høier
Advarsler (3): Mathias Brems (49), Tobias Augustinus-Jensen (50), Maksymilian Boruc (61), alle FCH.
Dommer: Nicki Nordlund Hansen