Ynglinge (U19 og U18)  

Sæsonoversigt 1979 - 2011

   

Ynglingene har siden 1987 spillet afsluttede turneringer i både forår og efterår. 
DM angiver slutspil om Danmarksmesterskabet for den pågældende division.


(fra sommeren 2005 som Elite 3000)
 

Sæson

Række

Placering

Træner

Årets Spiller

2011F 2. Division - John Berggreen -
2010 E
2010 F
2. Division, Pulje 1
2. Division, Pulje 1
3
2
John Berggreen -
2009 E
2009 F
2. Division, Pulje 1
Elite Øst, Pulje 1
8
2
John Berggreen -
2008 E
2008 F
Elite Øst, Pulje 2
Mesterrækken
3
1
Robert Rodriguez Peter Hartelius
2007 E
2007 F
Mesterrækken
Mesterrækken
1 (SM: 1.pl)
4
Brian Madsen -
2006 E Mesterrækken 5 Brian Clemmensen Christian Tyron
2006 F 3.Div, Pulje 1 6 Peter Jul Jacobsen  
2005 E 3.Div, Pulje 3 5 Henrik Pedersen Ikke kåret
2005 F 3.Div, Pulje 2 5 Flemming Rasmussen  
2004 E
2004 F
3.Div, Pulje 2
3.Div, Pulje 2
3
2
Henrik Backe Jonas Rohrberg
2003 E
2003 F
1.Div, Pulje 4
2.Div, Pulje 1
2
4
Henrik Backe Thomas Hagerup
2002 E
2002 F
1.Div, 
1.Div, Pulje 1
6
3
Henrik Backe Marc Kraft
2001 E
2001 F
2.Div, Øst
3.Div, Pulje 3
2
1
Henrik Backe Lars Holm
2000 E
2000 F
3.Div, Pulje 3
3.Div, Pulje 2
1(DM: 3.pl)
2
Freddi Nielsen Danny Andersen
1999 E
1999 F
3.Div, Pulje 1
3.Div, Pulje 2
4
1
Freddi Nielsen Christian Ebbesen
1998 E
1998 F
2.Div, Kr.4
3.Div, Kr.1
6
2
Lars Thielke Morten Elleskov
1997 E
1997 F
2.Div, Kr.4
2.Div, Kr.4
5
4
René Arnsfelt (efterår)
Dan Engelsted (forår)
Ikke kåret
1996 E
1996 F
1.Div, Kr.1
2.Div, Kr.4
2
1
Dan Engelsted Søren Schaarup
1995 E
1995 F
2.Div, Kr.1
3.Div, Kr.2
1 (DM: 2.pl)
1
Freddi Nielsen Ronni Hartvig
1994 E
1994 F
2.Div, Kr.4
2.Div, Kr.4
1 (DM: 3.pl)
2
John Jacobsen Richardt Funch
1993 E
1993 F
2.Div, Kr.1
3.Div, Kr.1
2
1
Kaj Flyger Kaare Christensen
1992 E
1992 F
Mesterrækken
Mesterrækken
3
3
Henrik Backe Michael Rasmussen
Oplysningerne herunder er ved at blive indsamlet. 
1991 E
1991 F
-
Mesterrækken
-
-
Johnny Rasmussen   
1990 E
1990 F
-
Mesterrækken
-
-
Flemming Pedersen   
1989 E
1989 F
-
Mesterrækken
-
Flemming Pedersen   
1988 E
1988 F
Mesterrækken
Mesterrækken
1 (SM)+Pokalvindere
Gleb Hansen  
1987 E
1987 F
-
Mesterrækken
-
-
Gleb Hansen   
1986 Ynglinge 1 - Egon Thomsen   
1985        
1984        
1983     Peter Østbjerg  
1982        
1981 Ynglinge DM
Østkreds
9 Christer Jensen  
1980 Ynglinge DM
Østkreds
3 Birger Peitersen  
1979 Ynglinge 1      


 

 

© Claus Birch            Information om copyright, billedrettigheder m.m.