Søndag d. 6. januar 2013 
Paw Bendixen og Michael Gorm Nielsen med mesterskabspokalen da FC Helsingør/Elite 3000 senest vandt i januar 2011. Foto: Henrik Backe.FCH ved fuld styrke til indendørs mesterskab

Helsingørmesterskabet i indendørs fodbold løber af stablen for 16. gang i den kommende weekend
 

Af Claus Birch

En af det nye års faste traditioner i det nordsjællandske er afviklingen af Helsingørmesterskabet i indendørs fodbold. Således også i år og sædvanen tro med Vapnagaard FK72 som arrangør. 

Det foregår i Helsingørhallen lørdag den 12. januar kl. 10:00 med Handelsbanken og Select som sponsorer.

FC Helsingør stiller i år med to hold og ifølge sportschef Johnni Christensen bliver det i noget nær stærkeste opstilling:
- Vi stiller med to stærke hold og har stort set hele 2. divisionstruppen tilgængelig, idet stævnet afvikles blot to dage før træningen genoptages på kunstgræsset den 14. januar, fortæller sportschefen.

Programmet fra arrangørerne er naturligvis klar og her er holdene seedet efter deres placeringer i DBU-turneringerne i 2012. Det har givet fire indledende puljer med denne sammensætning:

Pulje 1: Borsholm, Espergærde IF (2), Hornbæk IF (2), FC Helsingør (2)
Pulje 2: Frem Hellebæk (2), Snekkersten IF, Gurre IF, Espergærde IF
Pulje 3: Vapnagaard FK72, Helsingør IF, Gurre IF (2), Hornbæk IF
Pulje 4: Vapnagaard FK72 (2), Frem Hellebæk, Snekkersten IF (2), FC Helsingør

Der spilles 10 minutter pr. kamp og de to bedste fra hver pulje går videre til slutspillet. Hvert mandskab består af 8 spillere, hvoraf 5 er på banen ad gangen.

FC Helsingørs kampe spilles således:
10:00 Snekkersten IF (2) - FC Helsingør
13:06 Vapnagaard FK (2) - FC Helsingør
14:34 FC Helsingør - Frem Hellebæk
FC Helsingør (2)s kampe spilles således:
10:44 Hornbæk IF (2) - FC Helsingør (2)
12:33 Borsholm - FC Helsingør (2)
14:01 FC Helsingør (2) - Espergærde IF (2)
Helsingør IFs kampe spilles således:
10:22 Vapnagaard FK72 - Helsingør IF
11:50 Helsingør IF - Gurre IF (2)
14:23 Hornbæk IF - Helsingør IF

Der spilles kvartfinaler fra kl. 14:45, semifinaler kl. 15:29 og finale kl. 16:02.
 
Du kan se alle de tidligere mesterskaber her.
 

 

© Claus Birch            Information om copyright, billedrettigheder m.m.