Nyhedsarkiv


Nyheder i februar 2005:
 
26. februar 2005:
Nederlag til Frem's divisionsreserver
 
25. februar 2005:
HIF låner ungdoms-
landsholdskeeper

 
24. februar 2005:
Fodboldoverbygning er en realitet
 
23. februar 2005:
Dagen før - sidste nyt
 
19. februar 2005:
HIF-nederlag til KB's ynglinge
 
15. februar 2005:
Velorganiseret HIF- mandskab knækkede Herlev
 
Sneaflyst kamp spilles alligevel
 
12. februar 2005:
Snestorm aflyste træningskamp
 
11. februar 2005:
HIFs bestyrelse sagde ja til overbygningen
 
10. februar 2005:
Ny klub allerede klar til at erstatte HIF-fodbold
 
8. februar 2005:
Målmandsjagten fortsætter
 
5. februar 2005:
Kæmpesejr på 9-1 over Humlebæk
 
HIF på vej ind i fodboldoverbygning
 
1. februar 2005:
Turneringsplan klar for reserver, ynglinge og junior
 
 
 

 

 

Nyheder Februar 2005
 
Lørdag d. 26. februar 2005
Nederlag til Frem's divisionsreserver
HIFs DS-hold led et knebent nederlag da det lørdag eftermiddag blev 2-3 mod Frems divisionsreserver. HIF havde Lyngby-målmanden Anders Lykkegaard i mål, uden at det dog var en imponerende målmandspræstation. Gæsterne stillede overraskende op uden den tidligere HIF'er Michael Skjold.

På en flot afslutning fra distancen fik Philip Bang-Berthelsen udlignet en tidlig Frem-føring, og selvom gæsterne igen bragte sig foran, fik HIF udlignet inden pausen. Svande Bernstein headede Patrick Norell fri, og den svenske forward gik selv og scorede sikkert. Anden halvleg blev knap så god, set med HIF-øjne, og det var fortjent at Valby-klubben fik sejren.
 
Helsingør IF - Boldklubben Frem (Danmarksserien)
2-3 (2-2).
0-1 NN
1-1 Philip Bang-Berthelsen
1-2 NN
2-2 Patrick Norell
2-3 NN
 
HIFs hold: Anders Lykkegaard - Nicklas Eggert, Marc Kraft, Mikkel Friis, Sebastian Hviid - Daniel Husen, Sebastian Jensen, Svande Bernstein, Philip Bang-Berthelsen - Patrick Norell, Jonas Rohrberg. Indskiftede reserver: Denis Izzet & Mads Davidsen.
 
 
Fredag d. 25. februar 2005
HIF låner ungdomslandsholdskeeper
HIFs målmandsproblem er måske tæt på en løsning. Ihvertfald har HIF lånt den 20-årige Anders Lykkegaard i Lyngby Boldklub, hvor han iøjeblikket er reservemålmand. Foreløbig skal Lykkegaard vogte HIFs mål i lørdagens træningskamp mod Frem, hvorefter HIF, Lyngby og Lykkegaard tager en snak om mulighederne.

Anders Lykkegaard har spillet to kampe på U/16 landsholdet, vundet Ynglinge DM i 2002 for Lyngby, samt spillet i Vinderød, Brederød og Frederiksværk.
 
 
Torsdag d. 24. februar 2005
Fodboldoverbygningen er en realitet
Den nye fodboldoverbygning er en realitet. På en velbesøgt ekstraordinær generalforsamling, besluttede HIFs medlemmer her til aften, at sige ja til at deltage i Elite 3000's fodboldoverbygning. Det betyder at klubbens tre bedste elitehold nu ikke længere eksisterer i HIF-regi.

Danmarksserieholdet, Ynglinge 3. Division og Junior 1. Division er nu hold i Elite 3000 Fodbold, selvom de først vil optræde under det nye navn fra 1. august. 

Elite 3000 havde hyret Willy Rasmussen fra Danmarks Idrætsforbund som konsulent for hele processen, og det viste sig at være en god idé. DIF-juristen fik i hvertfald rigeligt at holde styr på. Selve overførselsprocessen var mere kompliceret end som så, hvilket betød at man først måtte ændre navn og vedtægter for HIF Fodbold. Derefter kunne man efterfølgende stifte en ny forening - HIF Fodbold af 2005.

Objektivt vurderet havde HIF-Fodbolds bestyrelse ikke ligefrem gjort det let for deltagerne at finde ud af, hvad de egentlig skulle stemme om. Men efter en del brokkerier og spørgsmål blev der dog løst noget op for stemningen. Hele seancen tog hele 2 1/2 time, hvorefter alt var på plads, heriblandt begge bestyrelser.

Elite 3000 Helsingør A/S udpeger tre af de syv bestyrelsesmedlemmer i Elite 3000 Fodbold, hvilket gav pladser til Birger Peitersen, advokat Søren Hansen samt adm. direktør Aksel Bang-Berthelsen. Sidstnævnte har tidligere siddet fem år i Lyngby FC's bestyrelse. Derudover valgtes Lars Hansen (fra HIF-fodbold), Mogens Rasmussen (fra Espergærde IF), Johnni Christensen (fra Vapnagaard FK72) samt Jens Haar. Især de to øvrige klubrepræsentanter må siges at være ret interessante, og baner vel vejen for deltagelse af i hvertfald Espergærde og Vapnagaard.

Og lidt om HIF-Fodbold
Stiftelsen af den nye overbygning stjal naturligt nok det meste af opmærksomheden. Det skal dog ikke forhindre os i at nævne, at HIF-Fodbold også fik sin nye bestyrelse på plads. Jens Haar, Henrik L. Hansen og René Arnsfelt udtrådte, hvorefter sammensætningen blev således: Flemming Nielsen (formand), Tine Panton (kasserer), Henrik Skjold Hansen (sekretær), Lars Hansen, Kim Backe, Jens Holmgaard, Dorthe Tyron og Uffe Mørch-Pedersen.

Som frygtet kom man ud af 2004 med et gevaldigt underskud. Eliteafdelingen havde et driftsunderskud på 196.095,- mens ungdomsafdelingen havde et overskud på 54.697,-. Det officielle årsresultat blev således minus 141.398,- hvorefter egenkapitalen er negativ (- 23.008,-).Den afgående kasserer kunne dog fastslå at klubben var i en stabil økonomisk situation og ikke på nogen måde truet. Dertil kommer at stiftelsen af overbygningen vil forbedre økonomien i HIF-Fodbold, hvor alle de omkostningstunge hold nu er væk.
 
 
Onsdag d. 23. februar 2005
Dagen før - sidste nyt
I morgen sker det - måske! HIF-Fodbold afholder en af sine mest betydningsfulde generalforsamlinger nogensinde, når medlemmerne skal tage stilling til de nye overbygningsplaner. Det må forventes at blive et ja. Dels er idéen rigtig, dels kan ingen vel forestille sig, at bestyrelsen vil fortsætte, hvis deres forslag skydes i jorden. Så eventuelle nej-sigeren må formodes at sidde tilbage med et meget stort ansvar for HIFs fremtid.
 
Morgendagens arrangement vil således forhåbentlig forløbe gnidningsløst. Først afholdes kl. 19 den sædvanlige generalforsamling, der næppe vil løfte mange øjenbryn. Det skulle da lige være fremlæggelsen af årsregnskabet, der ifølge vedholdende rygter kan fremvise et sekscifret driftsunderskud for 2004. Der vil desuden muligvis ske nogle strategiske bestyrelsesrokader, med henblik på den kommende overbygning.

Dén skal der nemlig først tages stilling til kl. 20, hvor der afholdes ekstraordinær generalforsamling. Derved er man ude over kravet om at en bestemt del af foreningens medlemmer skal være til stede ved vedtægtsændringer. Smart! Her skal det så besluttes at HIFs DS-hold, Ynglinge 1 og Junior 1 skal løftes op i en overbygning, der stiftes til formålet. Hele seancen vil formentlig blive guidet godt og grundigt af Jens Glavind fra Elite 3000, der givetvis vil have assistance fra enten DIF eller DBU, for at sikre sig at alle formelle regler bliver overholdt.

Det vil naturligvis være muligt at læse alt om morgendagens arrangement her på hjemmesiden.
 
Nyt fra DS-holdet
Fra HIFs DS-hold er det iøvrigt at bemærke, at der fortsat ikke er en afklaring af målmandsproblemet. Noget grotesk i øvrigt, at tænke sig, at man kan risikere at starte den nye eliteklub med en nedrykning, fordi man ikke har fået løst dette presserende problem!!!! 
 
Endelig kan det fortælles at Antonio Rojas nu har valgt at fortsætte i HIK. Temmelig ærgerligt når man tænker på hvor meget energi der blev brugt på at skaffe ham forlænget opholdstilladelse. Men sådan er fodbold jo. Og vi må blot ønske HIK tillykke med deres nye spiller. Klubben der er Danmarks fodbold-igle nummer 1, har igen vist sig fra sin mest blodsugende side.......
 
 
Lørdag d. 19. februar 2005
HIF-nederlag mod KB's ynglinge
HIFs DS-hold led årets første nederlag, da KB/FCK's ynglinge sejrede 4-2 på kunststofbanen på Frederiksberg. HIF kom i spidsen på et mål af Patrick Norell, og spillede en udmærket kamp. Men efter svagt målmandsspil af HIF kunne hjemmeholdet bringe sig komfortabelt foran 4-1 ved halvleg. I anden halvleg reducerede Daniel Husen for HIF.
 
KB/FCK (Y-DM) - Helsingør IF
4-2 (4-1).
0-1 Patrick Norell
1-1
2-1
3-1
4-1
4-2 Daniel Husen

HIFs hold: Casper Skjold - Nicklas Eggert, Jacob Wedell, Mikkel Friis, Sebastian Hviid - Daniel Husen, Christoffer Thaysen, Mads Davidsen, Philip Bang-Berthelsen - Patrick Norell, Jonas Rohrberg. Indskiftede reserver: Morten Harpsøe, Michael Jørgensen & Dennis Borup.
 
 
Tirsdag d. 15. februar 2005
Velorganiseret HIF-mandskab knækkede Herlev
Efter en lidt forsigtig start, rullede et ungt HIF-hold sig for alvor ud i aftenens træningskamp mod Herlev i Topdanmark Hallen i Ballerup. Holdet fra Kvalifikationsrækken led deres første nederlag i årets testkampe, da HIF sejrede med knusende sikre 6-2. HIF demonstrerede både styret organisation og frisk angrebsspil, hvor især unge Jonas Rohrberg stjal billedet. Den nyoprykkede forward var omtrent så kold som udendørstemperaturen, da han med koldblodighed scorede tre flotte mål. Daniel Husen var manden bag de to første, med flotte fremspil. Patrick Norell bragede HIF på 1-0, efter hans hovedstød havde ramt overliggeren. Og kort før halvleg blev han nedlagt i feltet, hvorefter Philip Bang-Berthelsen kunne score fra straffesparkpletten. I anden halvleg foretog HIF en del udskiftninger, hvilket ødelagde rytmen noget. 
 
Herlev IF (Kval.rk) - Helsingør IF
2-6 (0-4).
22.: 0-1 Patrick Norell
34.: 0-2 Jonas Rohrberg
38.: 0-3 Jonas Rohrberg
41.: 0-4 Philip Bang-Berthelsen (straffe)
51.: 0-5 Jonas Rohrberg
67.: 0-6 Michael Jørgensen
69.: 1-6 NN
87.: 2-6 NN
 
HIFs hold: Casper Skjold Hansen - Nicklas Eggert, Mikkel Friis, Jacob Wedell, Dennis Borup - Daniel Husen, Sebastian Jensen, Christoffer Thaysen, Philip Bang-Berthelsen - Patrick Norell, Jonas Rohrberg. Indskiftede reserver: Dennis Izzet, Mads Davidsen & Michael Jørgensen.
 
 
Tirsdag d. 15. februar 2005
Sneaflyst kamp spilles alligevel
Der blev kun spillet snebold i lørdags, da HIF og Herlev måtte aflyse deres træningskamp i Helsingør. Men nu har HIF-manager Flemming Pedersen og Herlev-træner Jan Christensen stukket hovederne sammen, og fundet ud af at de godt vil have kampen spillet alligevel. Og det bliver allerede i aften, hvor kampen nu er henlagt til Topdanmark Hallen i Ballerup. Der er kick-off kl. 20. 
 
 
Lørdag d. 12. februar 2005
Snestorm aflyste træningskamp
HIFs DS-hold kom ikke i kamp lørdag eftermiddag. Tidligt lørdag meddelte dagens modstander fra Herlev IF, at de ikke havde mulighed for at komme til Helsingør på grund af det varslede snevejr. HIF-manager Flemming Pedersen fortæller at kampen ikke vil blive spillet senere, da der ikke kan findes plads i programmet.
 
 
Fredag d. 11. februar 2005
HIFs bestyrelse sagde ja til overbygningen
Den nye fodboldoverbygning i Helsingør rykkede sent torsdag aften et stort skridt nærmere, da HIF's bestyrelse formelt gav tilsagn om at deltage. Det fortæller Henrik Skjold Hansen, der er eneste bestyrelsesmedlem der må udtale sig til pressen i sagen:
- Vi har nu givet Elite 3000 vores tilsagn, og derefter er det op til den ekstraordinære generalforsamling den 24. februar. Det er en enig bestyrelse der bakker op om beslutningen, og vi forventer at klubbens medlemmer også gør det. 

Henrik Skjold Hansen fortæller at det bliver HIFs Danmarksseriehold, Ynglinge 3.Division og Junior 1. Division der skal overføres til den nye overbygning. Modellen bliver den samme som har haft stor succes i Nykøbing Falster Alliancen, hvor spillerne fortsat er registreret i deres respektive moderklub. Det betyder at de kan spille på HIFs Serie 1 hold, såfremt de ikke udtages til overbygningsholdet.

Henrik Skjold Hansen tilføjer at HIF-Fodbold vil blive repræsenteret i overbygningens bestyrelse, tillige med de øvrige deltagende klubber samt Elite 3000, Helsingør A/S.

Der skal nu arbejdes hurtigt, idet alt ansøgningsmaterialet skal ligge på DBUs bord senest 1. marts, således at unionen kan nå at godkende overbygningen inden 1. april. Derefter er Elite 3000 Fodbold en realitet fra 1. august.
 
 
Torsdag d. 10. februar 2005
Ny klub allerede klar til at erstatte HIF-Fodbold
HIF-Fodboldfans kan godt begynde at lægge hovederne i blød. Fanklubben må have nyt navn og nye slagsange klar til 1. august, hvis det står til HIF-Fodbolds bestyrelse og Elite 3000. De to er nemlig meget langt fremme i planerne om en ny overbygning. Til Frederiksborg Amts Avis torsdag, fortæller Elite 3000 direktør Jens Glavind at man vil benytte nogenlunde samme model, som da man overtog HIF Herrehåndbold forrige år. Detaljerne i planen vil han ikke røbe, men siger at navnet Elite 3000 Fodbold ligger lige til højrebenet.

HIF-Fodbolds formand Flemming Nielsen bekræfter planerne, der skal endeligt godkendes af HIF-Fodbolds bestyrelse i denne uge. En ekstraordinær generalforsamling er allerede fastlagt til 24. februar, således at materialet kan få DBU's blå stempel senest 1. april. Elite 3000 Fodbold overtager HIFs licens i Danmarksserien, og den nye klub er således en realitet ved den nye sæsons begyndelse til august.

Træner for Elite 3000 Fodbold bliver HIFs manager Flemming Pedersen. Udover DS-holdet må HIF sandsynligvis også give afkald på sit ynglingehold i 3. Division og juniorholdet i 1. Division. For Elite 3000 Fodbold er det nemlig afgørende, at der skabes en rød tråd mellem det kommunale talentprojekt og den nye eliteklub.

Foruden HIF vil Elite 3000 Fodbold få deltagelse af yderligere et par klubber, hvis identitet dog ikke offentliggøres før der foreligger en formel accept om at HIF-Fodbold afgiver sine tre bedste hold.

Der har tidligere været tilløb til samarbejde mellem HIF og nogle af kommunens øvrige klubber. Men med Elite 3000's mellemkomst bliver det altså nu - med meget stor sandsynlighed - en realitet. Dermed skabes også den økonomiske ballast og organisation, der kan give projektet høj troværdighed og en realistisk chance for succes.

Mens de øvrige deltagende klubber kan springe på forholdsvis "gratis", bliver det en mere alvorlig sag for HIF-Fodbold. Klubben kan realistisk set risikere at stå uden seniorhold, og får givetvis også svært ved at mobilisere et ynglingehold. Den pris har man imidlertid valgt at betale, for at sikre fortsat elitefodbold i Helsingør Kommune.
 
 
Tirsdag d. 8. februar 2005
Målmandsjagten fortsætter
HIF måtte i lørdagens træningskamp mod Humlebæk stille op med anfører Søren Schaarup mellem stængerne. En opgave som forsvarsspilleren løste upåklageligt, men absolut ikke en løsning som manager Flemming Pedersen har tænkt sig at fortsætte med:
- Jeg håber at kunne præsentere en ny keeper om en uges tid. Der er flere inde i billedet, så lige nu har jeg ikke mulighed for at nævne navne. Flere divisionsklubber har reservemålmænd med uopfyldte ambitioner, så vi skal nok sikre os en kapacitet.

Flemming Pedersen fastslår samtidig at han ikke er utilfreds med seniortruppens to unge målmænd Martin Munch og Casper Skjold. Men begge er for "grønne", og HIF-manageren mener det er uforsvarligt for deres udvikling at kaste dem for løverne på nuværende tidspunkt.
- Deres tid skal nok komme. De ville få nogle gevaldige knæk undervejs, og det kan hverken holdet eller de selv være tjent med.

Manageren fortæller i øvrigt at truppen har fået tilgang af Dennis Izzet fra Hillerød GI. Den 21-årige midtbanespiller var i HIF som ungdomsspiller, og nåede at debutere på 1.holdet, hvor det blev til 2 kampe i 2002 - og topscorer på reserveholdet samme år. Af nye navne nævner Pedersen også HFC's store 2-meter mand Troels Vedelskov. En "Andreas Bak" type, der både er stærk i hovedspillet og med god spilforståelse. 
 
 
Lørdag d. 5. februar 2005
Kæmpesejr på 9-1 over Humlebæk
Humlebæks nyoprykkede Sjællandsseriehold var ingen opgave for HIF, der på udbane vandt en sjælden storsejr på 9-1. Allerede i første minut scorede Philip Bang-Berthelsen, og efter et kvarter havde Patrick Norell bragt HIF på 4-0 med et ægte hattrick. Med til den lidt særprægede forestilling hører også, at HIF stillede op med Søren Schaarup som målmand! Eller som manager Flemming Pedersen beskrev det - med "fri målmand", idet Schaarup spillede med i marken!!!
 
Humlebæk Boldklub (Sjællandsserien) - Helsingør IF
1-9 (0-5).
0-1 Philip Bang-Berthelsen
0-2 Patrick Norell
0-3 Patrick Norell
0-4 Patrick Norell
0-5 Philip Bang-Berthelsen
0-6 Daniel Husen
0-7 Svande Bernstein
1-7 Casper Simonsen
1-8 Patrick Norell
1-9 Jonas Rohrberg
 
HIFs hold: Søren Schaarup - Svande Bernstein, Mikkel Friis, Jacob Wedell, Nicklas Eggert - Michael Jørgensen, Sebastian Jensen, Christoffer Thaysen - Daniel Husen, Patrick Norell, Philip Bang-Berthelsen. Indskiftede reserver: Jonas Rohrberg & Mads Davidsen.
 
 
Lørdag d. 5. februar 2005
HIF på vej i fodboldoverbygning
HIF-Fodbold kan meget vel være tæt på at indgå i en ny nord-øst sjællandsk fodboldfusion. Meget anderledes kan man ikke tolke de meldinger der kommer fra Elite 3000-direktør Jens Glavind i dagens udgave af Helsingør Dagblad. Her præsenteres ligeledes en annonce, der i morgen i Berlingske Tidende, skal sikre Elite 3000 endnu en medarbejder - denne gang en sportskoordinator.

I stillingsbetegnelsen for den nye sportskoordinator indgår blandt andet udviklingen af overbygningshold i håndbold og fodbold! Dermed sættes for første gang ressourcer af i Elite 3000 regi til "egen" drift af en fodboldklub, og der er næppe tvivl om at den sag allerede er clearet i HIF-Fodbolds bestyrelse.
 
Spørgsmålet er så blot, hvilke klubber der yderligere skal indgå i den nye Elite 3000 Fodbold. Tidligere har HIF-Fodbold selv arbejdet med disse ideer, men mon ikke man nu er rykket et stort skridt nærmere, efter at presset nu lægges fra Elite 3000. Dermed ser det ikke kun økonomisk mere realistisk ud, men ledsages også af en god portion politisk pres, om at samle elitefodbold i én eneste klub.

At HIF-Fodbold skal være platformen er hævet over enhver tvivl, og dermed må klubben afgive sine bedste hold til den nye klub. Det kan man som HIF'er måske græde tårer over, men set i realiteternes spotlight, er der ikke andre muligheder for fortsat elitefodbold i Helsingør. 
 
Der blev arbejdet hurtigt da Elite 3000 Håndbold blev stablet på benene forrige år, og mon ikke der også allerede er planer klar for en fodbold overbygning. Den nye medarbejder kan være i aktion allerede 1. april, og dermed kan man (med en DBU-dispensation) sagtens være klar til en ny klub, når Danmarksserien 2005/06 sættes i gang. 

Et passende startskud, for den kommende sæson bliver med stor sandsynlighed også her de nye pladser i 2.Division Øst og 3.Division skal fordeles, hvis (eller rettere sagt NÅR) den nye fodboldreform bliver vedtaget på DBUs repræsentantskabsmøde i slutningen af februar.
 
 
Tirsdag d. 1. februar 2005
Turneringsplanen klar for reserver, ynglinge og junior
For første gang siden 1996 skal HIFs reservehold nu prøve kræfter med Serie 1, og det bliver forhåbentlig med et bedre resultat end sidst, hvor holdet endte på sidstepladsen. SBU har nu offentliggjort turneringsplanen, der betyder at HIF starter på udebane mod Bagsværd lørdag den 9. april. Der er mange spændende lokale førstehold i puljen, blandt andet skal Morten Sylvest's tropper nok få hænderne fulde i kampene mod Fredensborg, Skævinge, Hørsholm og Hundested. 

HIFs bedste ynglinge starter igen i år i 3. Division, og skal forsøge at opretholde de seneste års gode "leverancer" af kommende førsteholdsspillere. Efter 4 år på trænerposten har Henrik Backe i år valgt at holde en pause, hvilket betyder at ynglingenes nye cheftræner er Flemming Rasmussen. 

Igen i år er HIFs bedste juniorhold kommet i 1.Division. Det betyder svære kampe mod Frem, Herfølge, Køge og Farum - og så en dyr tur til Bornholm. Træner for holdet er fortsat Jesper Petersen. 
 

 

© Claus Birch            Information om copyright, billedrettigheder m.m.