Jonas Rohrberg nåede som den første 100 kampe for Elite 3000 - mod Gentofte VI på Helsingør Stadion den 26. oktober......
(Foto: Torben Sørensen)

 

Trænere: 
Stefan Bidstrup (fra 1/1-2009)
 
Henrik Backe og Mikko Pedersen (1/10-2008 til 01/12-2008) 
 
Lars Dalsborg (til 30/9-2009)
 
Ass. træner:  
Henrik Backe (fra 1/1-2009)
Mikko Pedersen (til 30/9-2009)

Holdledere: Tommy Johansen og Freddi Nielsen
 
Målscorere (59 mål): Michael Gorm Nielsen 9, Anders Henriksen 9,  Jonas Rohrberg 8 (1 straffe), Kienn Jensen 8, Morten Johansen 6, Ronni Andersen 6 (1 straffe),   Dennis Borup 5, Jeppe Christiansen 4, Abel Ramirez 1, Svande Bernstein 1, Jonathan Nielsen 1, Selvmål af modstander 1.
 
Benyttede spillere (31 ialt): Anders Henriksen 28, Jonas Rohrberg 28, Jacob Wedell 27, Jeppe Christiansen 25, Ronni Andersen 25, Michael Gorm Nielsen 25, Hulusi Dolar 24, Dennis Borup 23, Morten Johansen 21, Svande Bernstein 18, Nelson Da Costa 17, Kristoffer Nilsson 13, Christian Tyron 13, Kienn Jensen 13, Mads Hamberg 12, Nicklas Jonassen 11, Mikkel Vindahl Nielsen 10, Michael Bo Christensen 10, Abel Ramirez 8, Tarik Benjelloul 8, Jacob Seiger 8, Jonathan Nielsen 4, Jacob Jensen 3, Christian Magleby 3, Patrick Brender 3, Casper Nielsen 2, Andreas Svinggaard 2, Peter Hartelius 2, Enes Ünsün 1, Oliver Goreng 1.
 
Anfører: Jeppe Christiansen
Viceanfører: Michael Gorm Nielsen

Debutanter:
Morten Johansen
Michael Christensen
Nelson Da Costa
Casper Nielsen
Mads Hamberg
Nicklas Jonassen
Kienn Jensen
Christian Magleby
Peter Hartelius
Jonathan Nielsen
Patrick Brender
 
Udvisninger:
Jeppe Christiansen 1
Dennis Borup 1

2008-09

Danmarksserien, (pulje 1), nr. 4

 

 

Dato H/U Modstander   Res. Pause Tilsk Målscorere (Kick-off)
Aug. 15 U Virum-Sorgenfri BK Kamprapport 3-1 (2-0) 75 Anders Henriksen (37), Jonas Rohrberg (40), Dennis Borup (59)
  24 H Kastrup BK Kamprapport 1-0 (1-0) 225 Anders Henriksen (29)
  30 U B.1903 Kamprapport 0-2 (0-0) 100  
Sep. 7 H Allerød FK Kamprapport 1-2 (1-1) 224 Abel Ramirez (36)
  13 U Avedøre IF Kamprapport 1-0 (1-0) 100 Jonas Rohrberg (7)
  21 H Skjold Birkerød Kamprapport 1-0 (1-0) 249 Ronni Andersen (29)
  27 U AB 70 Kamprapport 0-2 (0-1) 158  
Okt. 5 H Frem (II) Kamprapport 6-2 (1-2) 88 Jeppe Christiansen (27,74), Jonas Rohrberg (55), Anders Henriksen (66,78,84)
  12 H Nivå-Kokkedal FK Kamprapport 1-3 (1-0) 270 Jonas Rohrberg (12)
  18 U Lyngby BK (II) Kamprapport 3-2 (1-2) 80 Dennis Borup (39,89), Ronni Andersen (60)
  26 H Gentofte VI Kamprapport 2-2 (0-1) 151 Dennis Borup (75), Ronni Andersen (79)
Nov. 1 U Herlev IF Kamprapport 6-3 (4-1) 100 Michael Gorm Nielsen (8), Jeppe Christiansen (23), Jonas Rohrberg (26, straffe), Morten Johansen (27, 52), Anders Henriksen (80)
  9 H B.1908 Kamprapport 3-1 (1-1) 182 Michael Gorm Nielsen (18,78), Morten Johansen (71)
Apr. 5 H Virum-Sorgenfri BK Kamprapport 0-0 (0-0) 292  
  13 U Kastrup BK Kamprapport 1-2 (0-1) 203 Ronni Andersen (83st)
  19 H B.1903 Kamprapport 3-2 (3-0) 223 Kienn Jensen (16), Michael Gorm Nielsen (20), Anders Henriksen (35)
  25 U Allerød FK Kamprapport 2-1 (1-0) 274 Michael Gorm Nielsen (29), Dennis Borup (74)
  29 H Avedøre IF Kamprapport 2-1 (1-0) 163 Svande Bernstein (35), Michael Gorm Nielsen (54)
Maj 2 U Skjold Birkerød Kamprapport 1-2 (0-1) 150 Michael Gorm Nielsen (68)
  10 H AB Tårnby* Kamprapport 3-3 (1-2) 286 Kienn Jensen (45), Samuel Sanyang (84sm), Michael Gorm Nielsen (90+3)
  16 U Frem (II) Kamprapport 1-1 (0-1) 60 Kienn Jensen (81)
  23 U Nivå-Kokkedal FK Kamprapport 3-1 (2-0) 120 Kienn Jensen (13), Jonas Rohrberg (16), 
Morten Johansen (67)
  26 U Raklev GI
(Ekstra Bladet Cup, 4. indl. rd)
Kamprapport 4-1 (1-0) 37 Anders Henriksen (45+1), Jonas Rohrberg (55),
Michael Gorm Nielsen (64), Jonathan NIelsen (66)
  31 H Lyngby BK (II) Kamprapport 1-2 (1-0) 251 Kienn Jensen (18)
Juni 6 U Gentofte VI Kamprapport 1-1 (1-1) 150 Morten Johansen (8)
  9 U Herlufsholm GF
(Ekstra Bladet Cup,
5. indl. rd)
Kamprapport 6-2 (2-1) 75 Morten Johansen (13), Ronni Andersen (20), Kienn Jensen (49,51,70), Jonas Rohrberg (89)
  13 H Herlev IF Kamprapport 2-2 (0-1) 121 Jeppe Christiansen (70), Ronni Andersen (82)
  20 U B.1908 Kamprapport 1-2 (0-1) 161 Anders Henriksen (90)
                 
Klubber mærket med (II) er 2.hold. 
* AB 70 fusionerede pr. 1. januar 2009 med Tårnby Boldklub som AB Tårnby.
 
 
Træningskampe 2008/09
Dato H/U Modstander Res. Pause Målscorere (Kick-off)
Juli 30 U BSV 
(2. Div. Ø)
3-2 (2-2) Anders Henriksen (3,37), Christian Tyron (67)
Aug. 5 U Fredensborg BI
(Sjællandsserien)
4-0 (2-0) Anders Henriksen (22,30), NN (55sm), Ronni Andersen (83)
  12 H Skovshoved IF
(Københavnsserien)
2-1 (1-1) Anders Henriksen (16), Jonas Rohrberg (48)
             
Jan. 31 U BSV
(2. Div. Ø)
 2-0 (0-0) Svande Bernstein (65), Paw Bendixen (69,sm) 
Feb. 7 U Værløse Boldklub
(2. Div. Ø)
2-3 (1-1) Kienn Jensen (41), Svande Bernstein (80) 
  15 U Bagsværd Boldklub
(Serie 2)
5-1 (2-0) Kienn Jensen (4,25,38,85), Nicklas Jonassen (47) 
  19 U Glostrup FK
(2. Div. Ø)
5-1 (1-1) Dennis Borup (23), Jonas Rohrberg (47), Christian Tyron (61,83), Kienn Jensen (74)
  28 U FC Nordsjælland (U-19) 2-1 (0-1) Anders Henriksen (52), Mikkel Vindahl Nielsen (80) 
Mar. 7 H BK Skjold
(2. Div. Ø)
2-1 (0-0) Mikkel Vindahl Nielsen (75), Dennis Borup (83)
  14 H BK Frem (II)
(Danmarksserien)
1-3 (0-2) Christian Tyron (85)
  21 H BSV
(2. Div. Ø)
3-2 (2-1) Morten Johansen (27), Dennis Borup (31), Abel Ramirez (55)
  28 H Jægersborg BK
(Københavnsserien)
3-1 (2-1)  Kienn Jensen (18), Michael Gom Nielsen (40), Dennis Borup (87)
Klubber mærket med (II) er 2.hold. 
Træningskampe registreres ikke som officielle førsteholdskampe.


 

 

© Claus Birch            Information om copyright, billedrettigheder m.m.