Thomas Winding overtog målmandsposten og blev kåret til Årets Spiller i efteråret 1997.


Træner: Dan Engelsted
Holdleder: Egon Jørgensen
 

Målscorere (47 mål): Jannik Feldmann 13 (1 straffe), Robert Buzejka 7 (1 straffe), Rasmus Hvid 4, Jörgen Hegdal 4 (1 straffe), Klaus Mathiesen 4, Henrik Kronborg 4, Hans Klinge 3, Steffen Klinge 2 (1 straffe), Jens Hansen 1, Søren Skov 1, Jan Geelmuyden 1, Thomas Hansen 1, Thomas Jacobsen 1 (1 straffe), Ronni Hartvig 1.
 
Benyttede spillere (25 ialt): Hans Klinge 30, Ronni Hartvig 29, Lars Dalsborg 29, Robert Buzejka 29, Thomas Winding 29, Cengiz Sari 28, Rasmus Hvid 27, Steffen Klinge 26, Thomas Hansen 22, Michael Pedersen 19, Thomas Jacobsen 19, Jannik Feldmann 18, Søren Skov 15, Jens Hansen 14, Jörgen Hegdal 14, Jan Geelmuyden 12, Erdogan Aslan 11, Lars Idorn 9, Klaus Mathiesen 9, Mikkel Parby 8, Henrik Kronborg 7, Kenneth Bo Larsen 2, Michael Skjold Hansen 1, Søren Pedersen 1, Thomas Frederiksen 1.
 
Årets Spiller 1997: Thomas Winding

Anfører: Søren Skov (efterår), Lars Dalsborg (forår)
Viceanfører: Jens Hansen
 
Debutanter:
Steffen Klinge
Lars Idorn
Jannik Feldmann
Yahya Yilmaz
Jörgen Hegdal
Erdogan Aslan
Søren Pedersen
Thomas Frederiksen
Henrik Kronborg

Udvisninger:
Søren Skov 1
Lars Dalsborg 1
Steffen Klinge 1
Jens Hansen 1
Michael Pedersen 1
Jannik Feldmann 1
Erdogan Aslan 1

1997/98

2. Division, nr. 16

   
Dato H/U Modstander Res. Pause Tilsk Målscorere
Aug. 2 U Skive I.K. 0-1 (0-1) 243  
  10 H Holbæk B&I 3-1 (2-0) 181 Robert Buzejka 2, Rasmus Hvid
  17 U H.I.K. 3-1 (2-1) 205 Steffen Klinge (st), Hans Klinge, Robert Buzejka
  24 H F.C. Fredericia 0-1 (0-1) 259  
  31 U Nykøbing Falster All. 1-5 (1-3) 670 Jannik Feldmann
Sep. 7 H Randers Freja F.C. 4-1 (2-1) 173 Jannik Feldmann 3, Robert Buzejka
  14 U Haderslev F.K. 1-4 (1-1) 346 Jens Hansen
  21 H Brønshøj 2-5 (0-2) 241 Jannik Feldmann, Hans Klinge
  28 U Vejen S.F. 0-2 (0-0) 429  
Okt. 5 H B.1908 4-2 (2-0) 214 Søren Skov, Jannik Feldmann 3 (1 st)
  11 U Skovshoved I.F. 0-1 (0-0) 134  
  19 H Holstebro 3-1 (3-0) 218 Jannik Feldmann 2, Robert Buzejka
  26 H Vorup F.B. 2-1 (1-1) 213 Rasmus Hvid, Jannik Feldmann
Nov. 1 U B.1909 1-7 (1-2) 396 Jannik Feldmann
  9 H Avarta 2-2 (0-1) 268 Robert Buzejka, Jannik Feldmann
Mar. 29 U Randers Freja F.C. 0-2 (0-0) 586  
Apr. 5 H Nykøbing Falster All. 1-2 (1-2) 301 Hans Klinge
  9 H Haderslev F.K. 0-3 (0-1) 153  
  13 U Brønshøj 2-5 (1-0) 494 Rasmus Hvid, Steffen Klinge
  19 H Vejen S.F. 1-1 (1-0) 197 Jörgen Hegdal
  25 U B.1908 1-1 (0-1) 223 Jan Geelmuyden
Maj 3 H Skovshoved I.F. 0-1 (0-1) 255  
  10 U Holstebro 0-3 (0-3) 395  
  17 U Vorup F.B. 3-2 (0-0) 240 Robert Buzejka (st), Thomas Hansen, Klaus Mathiesen
  24 H B.1909 3-6 (1-2) 246 Rasmus Hvid, Thomas Jacobsen (st), Klaus Mathiesen
  27 U Avarta 1-3 (0-1) 254 Henrik Kronborg
  31 H Skive I.K. 6-1 (5-0) 184 Henrik Kronborg 2, Jörgen Hegdal, Klaus Mathiesen 2, Ronni Hartvig
Juni 3 U Holbæk B&I 1-5 (1-1) 747 Henrik Kronborg
  7 H H.I.K. 1-1 (0-0) 126 Jörgen Hegdal
  14 U F.C. Fredericia 1-4 (1-2) 135 Jörgen Hegdal (st)
  17 U Vedbæk (CC 1.rd) 0-7 (0-2) 50  
CC: Compaq Cup


 

 

© Claus Birch            Information om copyright, billedrettigheder m.m.